Różne pieczątki: automatyczne, drewniane, kieszonkowe, duże tabelaryczne, metalowe.

Jaką pieczątkę wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów pieczątek i stempli, wybranie odpowiedniego rozwiązania może przysporzyć sporo problemów, ze względu na zróżnicowane zastosowanie pieczęci (firmowe, bankowe, imienne, faksymile, lekarskie, księgowe itd.), lub budowę (automatyczne, metalowe, klasyczne drewniane, kieszonkowe, szkieletowe, pieczątki w długopisie lub piórze, suche stemple czy stemple elektroniczne) albo ze względu na kształt (prostokątne, kwadratowe, okrągłe). Przykładem złego doboru może być pieczątka firmowa, która raczej nie sprawdzi się na stemplu drewnianym z uwagi na fakt że będzie bardzo nie praktyczna w użytkowania a odbicie pieczątki nigdy nie będzie identyczne ponieważ wszystko będzie zależało od kilku czynników min. (siła nacisku na gryf, moc z jaką natuszowaliśmy stempel, czy precyzja z jaką przyłożyliśmy się do odbicia pieczątki. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie obudowa automatyczna ze względu na prostą obsługę, powtarzalność i precyzje odbicia nawet przy częstym użytkowaniu. 

W tym miejscu przybliżymy najpopularniejsze i najlepsze rozwiązania stosowane przy produkcji i wyborze pieczątek, wskażemy ich mocne i słabe strony. Nasze pieczątki powstają tylko w technologii laserowej, w ofercie mamy pieczątki automatyczne samotuszujące, pieczątki metalowe i szkieletowe, małe pieczątki kieszonkowe, stemple tradycyjne na kołku drewnianym, pieczątki uniwersalne i suche stemple.

Rodzaje pieczątek

Pieczątki automatyczne Trodat.

Pieczątka automatyczna

Pieczątki automatyczne, nazywane również samotuszującymi to takie w których proces tuszowania odbicia zachodzi mechanicznie wewnątrz obudowy, nie potrzeba dodatkowej poduszki z tuszem jak w przypadku stempli drewnianych. Na dzień dzisiejszy, jest to najczęściej spotykany rodzaj pieczątki, a to dlatego że takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet min. odbicie za każdym razem jest prawie identyczne, prosta obsługa wystarczy przycisnąć i mamy gotowe odbicie, bardzo czyste w użykowaniu, brak bezpośredniego kontaktu z tuszem, duża wydajność, wystarczają zazwyczaj na okres od kilknastu miesięcy do kilku lat w zależności od czestotliwości użytkowania oraz warunków w jakich jest używana. Dodatkowo kolejnym atutem jest to że występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach w sprzedaży dostępne są małe i duże pieczątki szkieletowe, prostokątne, okrągłe i kwadratowe.

Pieczątki metalowe duże trodat i wagraf.

Pieczątka metalowa

Bardzo wytrzymałe obudowy automatyczne nazywane również pieczątkami szkieletowymi wykonane z metalu lub wzmocnione przez metalowy rdzeń. Znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie wysoka jakość odbicia, wytrzymałość przez lata i profesjonalizm jest wymagany. Są bardzo wygodne w użytkowniu, doskonalne sprawdzają sie w miejsach gdzie są bardzo często używne (biura księgowe, szpitale, banki, korporacje, na dziale produkcji i kontroli). Przez swój imponujący rozmiar i wygląd doskonalne sprawdza się tam gdzie chcemy być postrzegani jako profesjonaliści, dlatego często można spotkać je u radców prawnych, lekarzy, adwokatów lub w różnego rodzaju instytucjach pożytku publicznego. Tak naprawdę pieczątka jest doskonała dla każdej osoby której zależy na kreowaniu pozytwnego wizerunku. Szeroki wybór rozmiarów pozwoli na odpowiednie dopasowanie nawet dla najbardziej wymagających Klientów.

Pieczątki kieszonkowe trodat mobile, colop mouse i metalowe lekarskie.

Pieczątka kieszonkowa

Kolejny rodzaj obudowy pieczątek to kieszonkowe, przeznaczone dla osób mobilnych, które potrzebują mieć pieczątkę zawsze przy sobie. Na rynku występuje kilka modeli najpopularniejsze z nich to pudełko metalowe lub plastikowe nazywane często pieczątką lekarską chociaż korzystają z niej również inne grupy zawodowe, może posłużyć także jako pieczątka firmowa. Dostępny jest również odpowiednik pieczątki metalowej kieszonkowej wykonany z tworzy sztucznego. Pieczątka myszka to kolejna mała kompaktowa obudowa bardzo często spotykana wśród pielęgniarek. Innym rozwiązaniem dla osób pracujących w terenie jest pieczątka kieszonkowa Mobile Printy firmy TRODAT. Każde z tych rozwiązań łączy jedna cecha wspólna kompaktowe rozmiary i wygoda w użytkowaniu.

Pieczątka w długopsie.

Pieczątka w długopisie

Pióra czy długopis z pieczątką to raczej ciekawy i oryginalny gadżet, który doskonale nadaję się na prezent dla biznesmenów, chociaż zdarza się, że wielu właścicieli firm używa ich do codziennej pracy np. przy podpisywaniu i uwierzytalnianiu dokumentów podczas służbowych wyjazdów. Wielkość odbicia może nie jest ogromona, ale bez problemu zmieści do 3 a nawet 4 linii tekstu jeśli zastosujemy odpowiedni krój i rozmiar czcionki. Dodatkowo na większości modeli można wykonać grawer na zewnętrznym korpusie, dzięki czemu można obdarować osobę niezwykle niepowtarzalnym gadżetem w dodatku bardzo praktyczyny z możliwościa personalizacji: inicjałami, imieniem i nazwiskiem, cytatem, lub podziękowaniem.

Klasyczna pieczątka drewniana na poduszce z tuszem.

Pieczątka drewniana

Gryf czy stempel drewniany to inaczej tradycyjna pieczątka na kołku wykonanym z drewna, to zdecydowanie coraz rzadziej wybierana forma stempla ze względu na swoją niepraktyczność w użytkowaniu, przy każdym użyciu potrzebna jest zewnętrzna poduszka z tuszem, gdzie najpierw musimy nasączyć płytkę pieczątki a dopiero potem wykonać odbicie. Coraz cześciej zadarza się, że zostaje zastąpiona przez pieczątki automatyczne. Chociaż nadal znajduje jeszcze swoje zastosowanie tam gdzie potrzebne są duże lub nietypowe pieczątki, np. w przypadku pieczątek tabelarycznych wykorzystywanych w księgowosci do dekretacji, exlibris lub jako pieczątki ozdobne i ślubne. Głównym minusem jest ich trudność w użykowania i niewygoda.

Drukarenka - pieczątka do samodzielnego montażu.

Pieczątka uniwersalna 

Kolejny rodzaj stempla to (drukarenka) pieczątka DIY to tak zwana drukarenka skrót DIY oznacza (Do It Yourself z ang. zrób to sam). Pozwala na samodzielne składanie treści pieczątki. Zestaw takiej pieczątki składa się z automatcznej obudowy oraz zestawu czcionek, który zawiera litery, cyfry, znaki oraz piktogramy. Do drukarenki dołączona jest także penseta, która służy do układania czcionki, należy pamietać o tym że treść pieczątki musi być ułożona w odbiciu lustrzanym. Doskonałe rozwiązanie dla osób, które często muszą zmieniać treść odbicia pieczątki, lub wprowadzać drobne zmiany, np. datę lub miejsce. 

Pieczątka tłoczona, suchy stempel.

Suchy stempel

Suche stempel to rodzaj pieczątki która działa na zasadzie tłoczenia bez wykorzystania tuszu. Urządzenie składa się z dwóch matryc wykonanych z delrinu między które umieszcza się materiał na którym będzie wytłoczona treść stempla. Po wykonaniu odbicia uzyskujemy elegancki i estetyczny trójwymiarowy wzór. Swoje zastosowanie znajduje przy oznaczaniu i uwierzytelniania bardzo ważnych dokumentów, certyfikatów, świadectw, dyplomów, może posłużyć do znakowania książek oraz wielu innych miękkich materiałów. Zaletą jakie przemawiają za używaniem suchych stempli jest wysoka trwałość, prosta obsługa, brak materiałów eksploatacyjnych. Jest to bardzo dobry sposób na wyróżnienie się dla firm lub biznesmenów, którzy chcą być kojarzeni z takimi cechami jak prestiż, elegancja i profesjonalizm.

Produkcja i metody wyrobu pieczątek

Pieczątki można podzielić również na sposób w jaki sposób są wytwarzane. Generalnie można spotkać się z trzema najpopularniejszymi metodami wyrobu pieczęci: pre-ink, polimerowe i laserowe. Nasze pieczątki są wykonywane tylko w technologii laserowej, a o tym dlaczego właśnie ta technika według nas jest najlepsza, odpowiedź znajduje się poniżej w tekście w którym zestawiliśmy w kilku zdaniach wszystkie metody i przedstawiliśmy wady i zalety każdej z technologii wykorzystywanej do wyrobu pieczątek.

Pieczatki laserowe

Jest to najnowsza i napopularniejsza metoda wyrobu pieczątek. Do wykonania stempla potrzebna jest specjalna guma i urządzenie w tym przypadku jest nim ploter laserowy, którego wiązka "wypala" treść pieczątki. Najważniejsze zalety takiego rozwiązania to szybki proces produkcji. Po umieszczenie płytki tekstowej na pieczątce wykonanej w technologii laserowej, mamy od razu gotowy produkt do stemplowania a nie jak w przypadku pieczątki flashowej, trzeba odczekać 1-2h zanim mikroporoawaty materiał nasiąknie tuszem. Wysoka jakość odbicia, trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne, dobry stosunek jakości do ceny, czas wykonania jednej pieczątki to od 3 do 5 minut. Pozwala to na przygotowanie projektu razem z Klientem i wykonania pieczątki od ręki w ciągu 15 minut. Precyzja i dokładność z jaką pracuje laser pozwala na umieszczenie bardzo małych czcionek, logo firmy, czy nawet prostej grafiki, ponadto zmieścimy więcej informacji niż w przypadku pieczątek polimerowych na obudowie o tych samych rozmiarach. Przy wyborze pieczątek laserowych mamy dostęp do szerokiego wyboru stempli drewnianych, automatów samotuszujących, pieczątek metalowych, datowników w różnych kształtach (prostokątne, kwadratowe, okrągłe). Możliwość wykonania pieczątek z wielokolorowym odbiciem to kolejny atut, przeczytaj więcej o pieczątkach wielokolorowych. 

Pieczatki pre-ink (flash)

W bardzo dużym skrócie technika wyrobu pre-ink lub inaczej flash wykorzystuje ona mikroporowaty materiał wrażliwy na podczerwień, na który nanosimy kalkę z wzorem. Po naświetleniu w maszynie błyskowej otrzymujemy gotowe odbicie, które następnie trzeba umieścić w oprawie, ale zanim to nastąpi, konieczne jest umieszczenie pojemnika z tuszem, który odpowiada za natuszowanie pieczątki. Główna zaletą takiego rozwiązania to bardzo dobra jakość odbicia. Do wad pieczątek flashowych należy: wysoka cena nawet o 70% więcej w porównaniu do pozostałych technologii w przypadku większych pieczątek ta różnica może być nawet większa, mały wybór opraw do pieczątek, odbicia potrafią przebijać na drugą stronę kartki zwłaszcza na początku co może być problemu w przypadku dokumentów dwustronnych, pieczątkę można wykonać w 10-15 minut, ale aby wykonać pierwsze odbicie trzeba odczekać od 1-2 godzin, ponieważ tusz musi przepłynąć przez mikropory znajdujące się w matrycy pieczątki.

Pieczątki polimerowe

Technologia polimerowa to kolejna metoda wykonywania pieczątek. Charakteryzuje się skomplikownym procesem produkcji wymagającym dużego doświadczenia. Aby przygotować odbicie niezbędny jest polimer, czyli płyn który pod wpływem światła gęstnieje, maszyna która wytwarza światło UV oraz matrycy na której znajduje się wydrukowany projekt pieczątki. Polimer jest utwardzany w urządzeniu za pomocą światła UV oraz z wykorzystaniem matrycy z treścią pieczątki. W specjalnej maszynie polimer zostaje naświetlony po obu stronach. W miejsca, w których znajduje się matryca pieczątki, czyli odbicie pieczątki są naświetlane bardziej, dzięki czemu polimer w tych punktach zmienia swoją gestość. Pozostała, cześć polimeru jest wymywana wodą. Tak przygotowana płytka tekstowa jest już prawie gotowa trzeba ją wyciąć a następnie umieścić w automacie. Zaletą takiego rozwiązania są niskie koszty produkcji co przekłada się na niską cenę pieczątki. Główne wady to odbicie nie jest tak wyraźne jak przy użyciu pozostałych metod, gumka pieczątki wykonana z polimeru oddziałowywuje ze środkami chemicznymi i alkoholem dlatego można ją stosować tylko z tuszami wodnymi, w przypadku zastosowania małych czcionek istnieje wysokie prawdopodobieństwo że bedą nieczytelne.