Pieczątka firmowa, jakie dane są niezbędne.

Pieczątka Firmowa

Jakie dane powinna zawierać pieczątka firmowa? Co można umieścić jako dodatkowe informacje. Jak powinien wyglądać wzór odbica? Czy jest w ogóle potrzebna do prowadzenia firmy lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Jakie wymogi w przypadku pieczątek spółek z o.o. oraz cywilnych. Jak wyrobić i gdzie można zamówić przez internet. Jaki kolor tuszu używać? Jak przygotować projekt? Czy na pieczątce może być logo? Jest mnóstwo pytań na które czasem cieżko znaleźć konkretną odpowiedź w jednym miejscu. Poniżej znajdują się odpowiedzi do najczęściej zadawanych pytań które pojawiaj sie podczas wyrobu pieczątek. Mamy nadzieje że zgromadzone informację ułatwią Państwu znalazienie odpowiedzi na nurtujące pytania.

Czy posiadanie pieczątki to obowiązek?

Pieczątka nie jest wymagana przez przepisy prawa, nie ma żadnego zapisu prawnego który wymaga na przedsiębiorcach wyrobienie pieczątki firmowej. Ale w rzeczywistości można spotkać się z nieprzyjemnościami w Urzędzie Skarbowym, ponieważ na wielu dokumentach umieszczona jest informacja o pieczęci i podpisie. Można to ominać prosząc urzędnika o podanie przepisu który nakłada na nas taki obowiązek w takim przypadku będziemy zobowiązani do napisania oświadczenia o nieposiadaniu pieczątki firmowej. Mimo że pieczątka prawnie nie jest wymagana prez instytucje publiczne może się okazać, że przy załatwianiu spraw z bankiem lub innymi prywatnymi podmiotami będzie niezbędna ze względu na wewnętrzne przepisy.

Mimo iż pieczątka nie jest obowiązkowa, większość przedsiębiorców się na nią decyduję. Pieczątka firmowa to nie tylko nośnik informacji z danymi naszej firmy, to także swoista wizytówka. Pozwala budować profesjonalny wizuerunekbuduję zaufanie, nadaje większe znaczenie każdej kartce papieru. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, zamiast wypisywać ręcznie dane firmy wystarczy przystawić pieczątkę. Pieczątka firmy pełni także funkcję reklamowe, umieszczenie danych kontaktowych w postaci telefonu, adresu e-mail czy strony www napewno ułatwi sposób kontaktu z Twoją firmą. Koszt wyrobienia pieczątki jest bardzo niski w porównaniu z korzyściami jakie może przynieść oraz nieprzyjemności których możemy uniknąć.  

Co musi być na pieczątce firmowej:

Według standardów na pieczątce firmowej wymagane (niezbędne) jest aby obowiązkowo znalazły się takie informację jak: 
1. Nazwa Firmy (Imię i Nazwisko).
2. Adres firmy (ulica/miejscowość oraz kod pocztowy).
3. NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej uzyskany w Urzędzie Skarbowym. 

Dodatkowe informacje na pieczątce firmy.

Oprócz wymaganych informacji na pieczątce firmowej (Nazwa, adres i NIP) możemy umieścić dodatkowej informację).
1. REGON - nie jest już wymagany na pieczątce, mimo to cały czas pojawia się na pieczątkach zaraz obok numeru NIP, jeśli posiadamy nadany numer REGON warto go umieścić.
2. Dane kontaktowe (numery telefonu, fax, adres e-mail, strona www) 
3. Logo lub hasło reklamowe również może się znaleźć na pieczątce.

Pieczątki dla spółek prawa handlowego

Czyli pieczątki dotyczątce m.in. spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością. Muszą w każdym piśmie umieścić nazwę spółki, adres siedziby, numer KRS i NIP (REGON nie jest wymagany chociaż warto go umieścić) oraz wysokość kapitału zakładowego w przypadku spółek akcyjnych - można to jednak zrobić w dowolny sposób i są sytuacje, w których pieczątka będzie najwygodniejsza, jednak tak czy inaczej żadna pieczęć firmowa nie jest wymagana, jednak posiadanie jej będzie dużym ułatwieniem.

Pieczątka spółki wymogi:

- nazwa spółki
- dane adresowe siedziby
- numer NIP
- numer REGON (opcjonalnie)
- numer KRS
- wysokość kapitału zakładowego (spółki z o. o. i spółki akcyjne)
- wysokość kapitału wpłaconego (spółki akcyjne)

Pieczątka a działalność gospodarcza.

Pieczątka nie jest wymagana również do prowadzenia jednosoobowej działalności gospodarczej. Gdyby jednak ktoś się przekonał, że jednak warto jest posiadać pieczęć firmową za czym przemawiają same zalety to wzór pieczątki powinien zawierać: nazwę firmy, adres siedziby, numer NIP dodatkowo można umieścić dane kontaktowe, numer REGON lub logo.

Pieczątka z logo firmy.

Pieczęć firmy może zawierać również logo, nie każde logo sprawdzi się na pieczątce, dlatego warto to skonsultować z firmą której zlecimy wykonanie pieczątki. Ważne jest aby logo dostarczyć w odpowiednim formacie najlepiej wektorowym na przykład .cdr .pdf lub .ai w przypadku logo w postaci rastrowej .jpg może być konieczna dopłata za przygotowanie logo w formacie wektorowym.

Jaki kolor tuszu w pieczątce?

W przypadku pieczątek firmowych przepisy nie definiują jaki koloru tuszu mamy używać ale przyjęło się że czerwony tusz został zarezerowany dla urzedów, dlatego rzadkością jest spotkanie firmy która używała by czerwonego tuszu w swojej pieczęci firmowej. Najczęściej wybierane kolory tuszu odbić pieczątek to czarny, niebieski, zielony, fioletowy lub pieczątki wielokolorowe.

Wzory pieczątek firmowych:

Wzór pieczątki firmowej 1.

Trodat Printy 4912

Wymiar: 47 mm x 18 mm

Wzór pieczątki firmowej społki zoo 2.

Trodat Printy 4913

Wymiar: 58 mm x 22 mm

Wzór pieczątki firmowej  z logo 3.

Trodat Professional 5206

Wymiar: 56 mm x 33 mm

Wzór pieczątki firmowej 4.

Trodat Printy 4912

Wymiar: 47 mm x 18 mm

Wzór pieczątki firmowej kolorowej 5.

Trodat Printy 4913

Wymiar: 58 mm x 22 mm

Wzór pieczątki firmy z logo 6.

Trodat Printy 4927

Wymiar: 60 mm x 40 mm